Anasayfa / Leke Kremleri / Expigment Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Expigment Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Expigment Krem, ciltte oluşan lekeleri gidermek amacıyla kullanılan, deriyi soyarak yenileyen etkili bir leke kremidir. Bu alanda kullanılan en popüler leke kremlerinden biridir. Bu yazımızda Expigment krem hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara değinmeye çalışacağız.

Expigment Krem Nedir?

Expigment kremim ciltteki ölü deriyi atıp yenileme etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde güneş lekesi, yara lekesi, yanık lekesi, sivilce lekeleri ve doğum lekesi gibi lekeleri ortadan kaldırmaya yarar. Etkisi son derece güçlü olduğu için son derece dikkatli kullanılması gereken bir kremdir. Bu kremi kullanırken dikkat etmeniz gerekenlere yazının devamında değineceğiz.

Expigment kremin etken maddesi Hidrokinondur. Bu kimyasal bileşen cildin rengini açar ve cildi soyar. Hiperpigmentasyon tedavsinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu madde yan etkileri sebebiyle Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yasaklanmıştır. Ülkemizde kullanlmaya devam etmektedir.

Kremin 2 farklı türü vardır, bunlar Expigment 2 ve Expigment 4 olarak geçer. Bu sayılar etken maddenin oranını göstermektedir. Birinde etken madde %4 olarak kullanırken diğerinde bu değer %2’dir.

Expigment 4’ün içerisindeki etken madde oranı daha fazla olduğundan etkisi Expigment 2’ye göre çok daha fazladır. Ciltteki lekelerin zorluğuna göre iki kremden birini kullanmanız gerekmektedir.

Expigment Krem Ne İşe Yarar?

Expigment kremin başlıca görevleri yukarıda da belirttiğimiz gibi her türlü leke ile mücadele etmektir. Bu leke türlerini madde madde sıralayacak olursak;

  • Sivilce izleri üzerinde son derece etkilidir, kısa sürede sivilce izlerini giderir.
  • Cildi soyarak cilt rengini açar, bu da güneş lekelerinin ve çillerin kaybolmasını sağlar.
  • Yara izlerinin tedavisinde de çok güçlüdür.
  • Bacaklardaki batık izlerinin geçmesini sağlar.
  • Bunların dışında ciltte oluşan birçok lekeyi ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Expigment Krem Nasıl Kullanılır?

Kremi kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alın ve internette yeterli araştırma yapın. Kremin bazı yan etkileri bulunduğundan ve son derece etkili bir krem olduğundan dikkatli kullanmak gerekmektedir.

Expigment krem cilde sürülmeden önce kremmin sürüleceği bölge titiz şekilde yıkanmalı ve o bölgedeki kirler ortadan kaldırılmalıdır. Ardından çok ince tabaka halinde lekeli bölgeye uygulanmalıdır.

Kremi günde 1 kez kullanmanız tavsiye edilmektedir. Akşam kullanmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü krem sürüldükten sonra güneşe çıkılırsa ciltte tahriş oluşturabilir ve leke kalabilir.

Expigment kremi yüzünüze sürecekseniz 2 saat sonra yüzünüzü yıkamanız tavsiye edilir. Diğer bölgelere sürecekseniz 4-5 saat bekletebilirsiniz.

Expigment leke kremi

Expigment Krem Yan Etkileri

Kremde kullanılan etken madde sebebiyle çeşitli yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle kremi mutlaka bir hekim gözetiminde kullanmanızı tavsiye ederiz. Kremin bazı yan etkileri şunlardır;

  • Expigment kremi sürüldükten sonra güneşe çıkıldığında leke oluşabilir.
  • Bazı kişilerde yanma hissi, kızarıklık, pul pul dökülme gibi sonuçlar gözlemlenebilir. Bu durumda hemen hekiminizden yardım istemelisiniz.
  • Bu yan etkilerin dışında dilde ve boğazda kaşıntı, baş dönmesi, nefes darlığı gibi ciddi alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir. Gene böyle durumlarda da hemen kremi kullanmayı bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

Expigment Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Expigment Krem Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Expigment kremin etki edebilmesi için düzenli olarak ortalama 1 hafta boyunca lekeli bölgelere uygulamalısınız. Tabii bu süre lekenin boyutuna göre uzayıp kısalabilir.

Expigment Krem Kızarıklık Yaptı, Ne Yapmalıyım?

Kremin çok fazla olmamak şartıyla kızarıklık yapması normal karşılanabilir, eğer kızarıklık ciddiyse ve geçmiyorsa kreme karşı alerjiniz olabilir, bu durumda kremi kullanmayı bırakıp bir hekime danışmalısınız.

Expigment Günde Kaç Kez Sürülür?

Expigment kremin ideal kullanım şekli günde 2 kezdir fakat çok daha temkinli olmak istiyorsanız sadece akşamları olmak üzere günde 1 kez lekeli bölgeye sürebilirsiniz.

Expigment Reçetesiz Satılır mı?

Expigment kremi eczanelerden reçetesiz olarak alabilirsiniz fakat kremin etken maddesi düşünüldüğünde bu kremi bir uzmana gözükmeden satın almamanızı tavsiye ediyoruz.

Genital Bölge ve Koltuk Altı İçin Kullanılır mı?

Expigment kremin bu şekilde bir kullanımı aslında yoktur fakat bazı kişiler koltuk altı kararmalarını gidermek amacıyla kullanmaktadır. Eğer bu şekilde kullanacaksanız çok küçük miktarlarda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Expigment Kullananlar Ne Diyor?

İnternette önde gelen cilt bakım sitelerinde ve sözlüklerde Expigment Krem Kullananlar ne diyor diye araştırdık ve ilginizi çekebilecek bazı yorumları listeledik.

Bu krem başlarda bende ciddi derecede kızarıklık yaptı fakat bir süre sonra cildim soyulmaya başladı ve lekelerin gittiğini gördüm.

Süslü Sözlük

Yüzümdeki kırmızı sivilce izlerini geçirmesi amacıyla bir süre kullandım fakat büyük bir etkisini göremedim. Kremin içeriğindeki etken maddeyi öğrendikten sonra çöpe attım ve bir daha kullanmayı düşünmüyorum. Bunun dışında burnumun üzerindeki lekeyi çok fazla açarak beyaz lekeye dönüştürdü. Sanırım fazla kullandım 🙂

Süslü Sözlük

Bu kremi sakın ola yüzünüze yayarak sürmeyin, sadece lekelerin olduğu bölgeye çok az boyutta sürün. Aksi taktirde yüzünüzde tahriş oluşabilir.

Kadınlar Kulübü

Expigment kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum, alnımdaki lekeler için kullandım, 15 gün sonra lekeler kayboldu fakat ardından üstteki deri soyulup alttaki deri gelince yeni gelen deri gittikçe koyulaştı ve ilk halinden daha kötü duruma geldi. Expigment yanında Azelderm, Prednol gibi muadillerini de kullandım.

Kadınlar Kulübü

Expigment Krem Fiyatı Ne Kadardır?

Expigment krem fiyatı çeşittir. Mayıs 2019 itibariyle Expigment 2 fiyatı 11.87 TL , Expigment 4 fiyatı ise 12.11 TL’dir. Bu kremi eczanelerden satın alabilirsiniz.

Not: Fiyatlar sürekli olarak güncellenecektir.

Sonuç

Bu yazımızda sizlere Expigment Krem hakkında internetten araştırdığımız ve deneyimlediğimiz bilgileri anlatmaya çalıştık. Bizim yorumumuzu soracak olursanız Expigment Krem son derece dikkatli kullanılması gereken bir kremdir ve bu yüzden çok zorda kalınmadıkça kullanmanızı tavsiye etmeyiz, bu krem yerine daha hafif ve daha doğal çözümlere yönelebilirsiniz. Bu çözümler için blogumuzu takip etmenizde fayda var. Hepinize geçmiş olsun 🙂

About admin

Check Also

Hametan Krem

Hametan Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hametan krem, yanık izleri ve tahriş gibi cilt deformasyonlarında etkili olan bir iyileştirici kremdir. Kremin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir